POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ AUTORA Dzisiejsze odwiedziny mojego przyjaciela. Foto, Agata.
Dzisiaj byłem na grobie mojego przyjaciela ks. Janusza St. Pasierba z moim Ojcem Józefem. Janusz mnie przywołuje. Po prostu rozumiemy się.
Fotografie wykonał Leszek.Warszawa ul. Dobra. Powyżej. Na tym balkonie chodziłem bez kapci. Wiele wspomień.
Dodano 30-06-2014 r.
Prof. dr hab. Tomasz P. Krzeszowski z roku 1995 r i 2012 r. Dziękuję Panie prof. za udostępnienie wspomień oraz zdjęć.
Kolega Leszek przy grobie ks. Janusza St. Pasierba. Bardzo często ksiądz Janusz w listach pisanych do mnie, prosił abym pozdrowił Leszka. Tak czyniłem. Wizyta z dn. 03-12-2013 r. Zobacz moje wybrane opublikowane listy - poniżej.
Świat mój i księdza Janusza.
ks. Janusz St. Pasierb w Rzymie - lata 50 - Sobór Watykański II oraz z Witoldem Gombrowiczem - Buenos Aires - Argentyna.
Ks. Janusz z papieżem Janem Pawłem II.
Foto: wyżej i poniżej z http://januszpasierb.eu
Na stronie prezentuje tylko kilka listów ks.prof. Janusza Pasierba.
Wielki poeta, teolog, archeolog, obywatel świata.
Na zaincjowanym Roku ks. Janusza St. Pasierba, autor strony reprezentuje Radę i Urząd Miejski w Kwidzynie. Dyr Zespołu Szkół im. Janusza St. Pasierba w Pelplinie, Bogdan Wiśniewski - składa wiązankę na grobie poety. Ks. Dyrektor Ireneusz Smagliński z „Radia Głos” przy pracy. Uczniowie z Pelplina przedstawiają wiersze ks. Janusza Pasierba.
Pelplin dn.08-01-2013 r.Przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie Mirosław Chyła, odczytuje uchwałę ogłaszającą rok 2013, rokiem ks. Janusza St. Pasierba. Biskup pomocniczy Diecezji Pelplińskiej Ks. Wiesław Śmigiel, wspomina ks. prof. Janusza St. Pasierba.
Przeprowadziłem w 1986 r. z księdzem Januszem wywiad dla Studenckiego Radia : Bielany. Po latach został spisany z taśmy magnetofonowej i wydrukowany w książce pana Bogdana Wiśniewskiego pt „Poetyckie spotkania z księdzem Januszem St. Pasierbem”, wydanej w 2005 r. przez Wydawnictwo Diecezji Pelplińskiej „Bernardinum”. Zdjęcia wykonałem w Warszawie na ul. Dobrej. W wywiadzie mowa jest m.in. o Cz. Miłoszu i W. Gombrowiczu.
Fragment wywiadu autora z ks.Januszem St. Pasierbem - audio.
Cały wywiad radiowy z ks. prof. Januszem St. Pasierbem. Rozmowa odbyła się w Warszawie przez autora strony internetowej.
Wszstkie prawa autorskie chronione są na wszystkich polach.
Ks.Janusz St.Pasierb o Czesławie Miłoszu i Witoldzie Gombrowiczu i Rycie Gombrowicz.
Dodano, dn: 15 stycznia 2013 r.
Autor strony z ks. Januszem St. Pasierbem w Warszawie.
Korespondowaliśmy ze sobą. Nawet ks. Janusz starał się mi pomóc w poszukiwaniu bł. Doroty z Mątowów - rekluzy.
Książka, o której pisze mi w liście ks.J.St. Pasierb - wydana po śmierci autora.
Udostępniam tylko kilka listów od x Janusza St. Pasierba.
Pelplin ul.Kanoniczna 4. Grób św.pamięci ks. Janusza. Foto Leszeka Kundy, którego często wspominał x Janusz.
Ulica Kanoniczna w Pelplinie. Widziana od strony Bazyliki.
Pelplin zimą. Ul. Kanoniczna.
Na stronie odpowiedni podkład muzyczny. Pamiętam - kiedy przyjeżdżałem do Warszawy do x Janusza St. Pasierba, wielokrotnie słuchałem muzyki ks. Antonio Vivaldiego „Le quattro stagioni” (Cztery pory roku). Ks. Janusz powiedział mi, że muzyka Vivaldiego wyrasta prosto z ziemi. „Świat jest piękny”.
Przypominam. Wszystkie zdjęcia i teksty chronione są prawem autorskim - Bogumił WiśniewskiKs.prof. Janusz St. Pasierb i Bogumił Wiśniewski
Tczew, powroty. dn. 07 września 2019 r.
Tczew, tam gdzie młody ks.Janusz St.Pasierb spędził swoją młodość. Foty, z dnia 7 września 2019 r.
Pytałem się mieszkańców kamienicy, na którym piętrze mieszkał x Janusz? Rozkładali ręce i pytali się, co to za człowiek? A ja wskazałem umocowaną tablicę pamiątkową na budynku, która zakotwiona jest w murze od wielu lat. Szok. Też tak można żyć. Teraz więc - tylko kasa może się liczy? W takim razie, obecnie poeta, to brzmi smutnie. Szum w eterze.
Przedwojenna klatka schodowa do mieszkania Państwa Pasierb w Tczewie, przy ul. Lecha 5.
Pelplin, dn. 29 stycznia 2017 r.
Dodano, dn. 04.04.2015 r.
Janusz Stanisław Pasierb. Urodził się 7 stycznia 1929 roku w Lubawie w nauczycielskiej rodzinie. Dzieciństwo spędził w Tczewie, lata okupacji w Żabnie k. Tarnowa. Po ukończeniu tczewskiego Liceum Ogólnokształcącego w 1947 r., rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, które ukończył w 1952 r.
Po przyjęciu święceń kapłańskich pracował jako wikariusz w Grudziądzu (fara) i Redzie. Naukę kontynuował w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Warszawskim, Papieskim Instytucie Archeologii Chrześcijańskiej w Rzymie oraz Uniwersytecie Kantonalnym we Fryburgu (sztuka kościelna, polonistyka, archeologia, historia kultury, patrologia). W 1957 r. uzyskał doktorat z teologii, w 1962 r. doktorat z archeologii, w 1964 r. habilitował się na Wydziale Historycznym UW, w 1972 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, w 1982 r. profesora zwyczajnego.
Był profesorem Akademii Teologii Katolickiej oraz wykładowcą innych uczelni krajowych i zagranicznych, a także członkiem wielu stowarzyszeń naukowych w Polsce i za granicą oraz redakcji czasopism.
Związany był z parafią św. Teresy na Tamce na warszawskim Powiślu. Przez długie lata tam mieszkał, odprawiał msze i modlił się.
Jako poeta debiutował w 1972 r. na łamach - Tygodnika Powszechneg. Wśród kilkuset publikacji, opublikował m.in. siedem tomów esejów i trzynaście zbiorów poetyckich. W 1991 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tczewa. Zmarł 15 grudnia 1993 r. w Warszawie.
Był członkiem redakcji czasopism: Studia Pelplińskie (od 1968), Studia Claromontana (od 1981), Nasza Przeszłość (od 1984), Przegląd Katolicki (od 1988)[1].
Imieniem ks. Pasierba nazwano ulice i aleje w Pelplinie, Redzie, Tczewie, Warszawie i w Żabnie.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Janusz_Pasierb
Dodano, dn. 14-12-2013r.
W grudniowym mumerze „Prowincji” z 2013 r., Bogumił Wiśniewski - wspomina ks. prof Janusza St. Pasierba. Przyjaciela.
Prof. dr hab. Tomasz P. Krzeszowski.
W 1983 r. w Pelplinie, spotkałem wraz z kolegą Leszkiem u ks. Janusza St.
Pasierba - dwóch wspaniałych naukowców, jednym z nich był obecny prof. Jerzy Limon z
Gdańska. Drugiego Pana z nazwiska nie zapamiętałem - więc w moich wspomnieniach, które się ukazały o ks. Pasierbie - Pana Tomasza nie wymieniłem. Dopiero, będąc w Pelplinie kolega Leszek, przypomniał mi, że był to - Pan profesor dr hab. Tomasz P. Krzeszowski. Napisałem list do Pana prof. Tomasza Krzeszowskiego z pytaniem, czy istotnie był w Pelplinie w 1983 r.? I oto co mi odpisał.
W czerwcowym mumerze „Prowincji” z 2014 r., Prof. dr hab. Tomasz P. Krzeszowski - wspomina ks. prof Janusza St. Pasierba. Autor strony udostępnił do artykułu Pana prof. fotografię, którą wykonał w mieszkaniu na ul. Dobrej.
Wikipedia - prof. Tomasz Krzeszowski
Polityka. Wywiad z prof. Tomaszem P. Krzeszowskim.
Kolega Leszek.
WARSZAWA - PELPLIN - TORUŃ - KWIDZYN - KS JANUSZ St. PASIERB.
W hołdzie Ksiądzu Januszowi St. Pasierbowi.
Poznałem ks. Janusza Pasierba jeszcze w stanie wojennym. Zachowały się w moim archiwum koperty z nadrukiem „ocenzurowano”z 1982 r.
Ks.profesor Janusz był wspaniałym bezinteresownym człowiekiem. To wielka postać dla literatury polskiej.
Więcej o ks. Januszu St.Pasierbie
Rok 2013, Rokiem ks.prof.Janusza St. Pasierba. Pelplin, dn: 8 stycznia 2013 r.
WYWIAD
Jednym słowem, otarłem się o Witolda Gombrowicza i Czesława Miłosza.
:
Rok 2013 - Rokiem ks. Janusza St. Pasierba.
:
:
Z mojego archiwum.
Prezentuje cztery następne premierowe zdjęcia z ks. Januszem St. Pasierbem. Ostatnie moje fotki z mistrzem słowa. Prezentowane fotografie czarno-białe, wykonałem w Warszawie, roku nie pamiętam. Autor strony na tle niedokończonego obrazu - jak mówił ks. Janusz - malarza Jacka Malczewskiego, obecnie płótno znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie.
Z mojego archiwum c.d.
Dedykacja ks. Janusza - od wujka dla mojej córki Pauliny Weroniki z dn. 27-04-1990 r.
Już dorosła i czyta. I poznaje świat.
Zapewniam.
Na pierwszym planie: Paulina Weronika przy grobie -jak mówi- kochanego wujka ks. Janusza St. Pasierba i moja żona Agata.
Foty. Dn.27-07-2013.
Czas i po czasie z mojego archwum.
Muzyka gra nad grobami.
Pelplin. Ks. Dyrektor „Radia Głos” Ireneusz Smagliński oraz moja rodzina. Foto. z 1996. Żona Agata i córki: Paulina Weronika i Magdalena Krystyna. Dawne wspaniae czasy.
Ks.Janusz zaproponował mi, abym nawiązał kontakt z panem Januszem Odrowążem-Pieniążkiem w sprawie Witolda Gombrowicza - z ówczesnym dyrektorem Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. I tak też uczyniłem. Spotkałem się ze świadek historii i odbyłem z nim rozmowę w Muzeum Literatury w Warszawie. Później napisał list do mnie, w którym opisał spotkanie z autorem „Ferdydurki”.
Janusz Odrowąż-Pieniążek jest autorem m.in. książki: „Małżeństwo z Lyndą Winters albo Pamiątka po Glorii Swanson”.
Strona o x Januszu. St. Pasierbie
Poetycki pogląd na świat - wokół biografii
i twórczości Ks.Janusza St.Pasierba. B.Wiśniewski.