NOWOŚCI


POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ AUTORA

Goście ze świata nauki i nie tylko.

kryminał

Kryminał Krzysztof Bachus „Czarny Manuskrypt” Akcja wydarzeń rozgrywa się w Kwidzynie.

książka

Nowa publikacja, na temat wielkich mistrzów krzyżackich - odkrytych w kwidzyńskiej katedrze. Polecam. Marek Adamkowicz Największe tajemnice Pomorza. Dodano, dnia: 19 grudnia 2016 roku.

Kwidzyn. Katedra p.w. św. Jana Ewangelisty. Muzyka: Górecki - Trzy utwory w dawnym stylu oraz Mozart - Requiem d moll

koncertCo za piękna wspaniała muzyka, która była w naszej katedrze. Dn. 31-07-2016 r. Koncert 40-osobowego Chóru Kameralnego 441Hz z Gdańska, któremu towarzyszył 60-osobowa Wojewódzka Orkiestra z Bremy.
Nowe wspaniałe freski, które zostały odkryte przez ekipę studentów z Torunia na praktyce studenckiej. Dnia 12-07-2016 r.

fresk fresk fresk fresk fresk fresk

Panie studentki przy pracy, które odkryły Pokłon trzch króli podczas praktyk studenckich. Freski. Piękne miekkie ujecia tematu. Być może ten sam wyjątkowy artysta, namalował w prezbiterium, Madonnę z dzieciątkiem Jezusw w zamknieciu poligonalnym na górnym kościele. Bardzo podone ujęcia tematu, lekka ręka i radość tworzenia osób świętych. Ostatni niekompletny fresk w południoej nawie bocznej na ścianie wschodniej, który został odsłonięty przez studenki z Torunia pod nadzorem Pań: dr Kingi i Teresy.
fresk

Dnia, 13 lipca 2016 roku, grupa rekonstrukcyjna z Niemiec, podąża traktem przez Kwidzyn ( Marienwerder) do wsi Grunwald, aby tam walczyć z siłami rycerskimi z Polski i z inynnymi narodowościami.
Oskar Gottlieb Blarr w Kwidzynie. Dnia: 16.06.2016 roku.organy

Oddanie organów Wilhelm Sauera po restauracji i konserwacji. Prof. Oskar Gottlieb Blarr (* 6. Mai 1934 in Sandlack bei Bartenstein, Ostpreußen) ist ein deutscher Komponist, Organist und Kirchenmusiker.
Twórczość:
Pierwszą kompozycję napisał w wieku 12 lat. Komponuje muzykę religijną, wokalną, wokalno-instrumentalną, instrumentalną (w tym utwory organowe). Jego twórczość związana jest z Prusami Wschodnimi – w 1984 r. nagrał płytę Krajobraz organowy Prus Wschodnich, którą wykonał na organach we Fromborku, Olsztynie, Świętej Lipce, Gietrzwałdzie, Pieniężnie, Lidzbarku Warmińskim, Giżycku, Sępopolu i Jelonkach. Prawykonanie jego symfonii ku czci Emanuela Kanta pt. Na wieczny pokój odbyło się w Państwowej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie w 2005 r. Współpracował również z olsztyńskim chórem Collegium Musicum – specjalnie dla tego zespołu skomponował utwór pt. Ich hebe meine Augen auf.
Współpracował z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie – wielokrotnie gościł z koncertami w stolicy regionu Warmii i Mazur oraz w innych miastach województwa: Lidzbarku Warmińskim, Reszlu, Morągu, Bartoszycach, Pasymiu. Występował z programami literacko-muzycznycmi do tekstów regionalnych twórców, m.in. Johannesa Bobrowskiego i Erwina Kruka.
Najważniejsze utwory:
„Narodziny Jezusa” – pięć części ze św. Łukasz I i II Oratorium na Boże Narodzenie „Pasja Jezusa” – trzy sceny oratoryjne „Kiedy zmartwychwstaniesz, kiedy zmartwychwstanę” – Oratorium Wielkanocne
Trzy Symfonie: Janusz Korczak, Jerozolima, Na wieczny Pokój
Opera
„Josef Süßking Oppenheimer – zwany Jud Süß” Koncert organowy „Kol ha neschamah” Psalm 150 na chór męski i orkiestrę symfoniczną
Symfonia organowa „Chwalcie Pana, wiecznego króla honoru”

Stare średniowieczne - nowe freski, które się wyłoniły spod epitafium Mildego i jego żony.

fresk
Artykuły z: Kurier Kwidzyński Nr 23/1299 z dn. 08.06.2016 r. oraz Kurier Powiatu Kwidzyńskiego z dn.10czerwca 2016 r.
fresk

Rewelacja. Pojawiły się nowe stare freski, które zostały przypadkowo odsłonięte podczas zdejmowania do renowacji epitafium Mildego i jego żony. Są to wyjątkowe freski ze względu, że nic o nich do tej pory nie wiemy tzn. nie wiemy, co przedstawiają i jaką wartość artystyczno- moralizatorską i przesłanie ze sobą w owym czasie niosły. Biblia Pauperum namalowana w kwidzyńskiej katedrze jest szczególna, nie ma takiej w północnej części Polski, a może i w całej Polsce. Tak naprawdę sceny ukazywane na ścianie katedry to swoiste ołtarze, przed którymi kapłani i rzesza wiernych modliła się w wyznaczonych datach roku.
Natomiast, to co zostało odsłonięte, to fragment jednej całości. Widać w mandorli, w którym jest najprawdopodobniej wpisana postać, być może Chrystusa, nad postacią można zauważyć namalowany średniowieczny miecz, a dokładniej fragment głowni z trzpieniem i jelcem. Jest to bardzo ciekawe ujęcie ponieważ na bordiurze fresku możemy dostrzec anioła, który trzyma owal w dłoni lub opiera się o nią ciałem. Kolory występujące na fresku są żywe, tylko lekko uszkodzone przez nacięcia, które miały podtrzymywać tynk. Jak się wydaje całość jest dobrze zachowana. W Aktach procesu kanonizacyjnego Doroty z Mątów od 1394 do 1521, które zostały przełożone przez ks. Bp J. Wojtkowskiego, a wydane w Olsztynie w 2014 r., podane są informacje - w zeznaniach świadków prosesu beatyfikacyjnego - o dwóch wizerunkach błogosławionej Doroty z Mątów, które miały być na ścianach świątyni. A może pod tą podbiałą, znajdują się rzeczywiście namalowane postacje naszej patronki Kwidzyna? Tego nie wiemy i chyba się nie dowiemy. Tajemnica zostanie tajemnicą.
Myślę, że może jest to fresk przedstawiający: Jezusa jako Sędzia z mieczem w ustach; ilustracja według miniatury z ok. 1260 r. Seibert Jutta - pt. Leksykon sztuki chrześcijańskiej - Jedność - Kielce 2007 - s. 201

Instalacja trzech wielkich mistrzów krzyżackich przez projektanta i wynonawcę Bronisława Wieruckiego. Całość finansowane było przez Samorząd Kwidzyński.

odwiedziny

Dnia 11-05-2016 roku.


odwiedziny

Projekt i wykonanie: Bronisław Wierucki, który walczy z podkładem i farbami. Dn. 06.05.2016 r.Der Hochmeister Abt Dr. Bruno Platter. Wielki Mistrz Zakonu Niemieckiego Dr. Bruno Platter z nieoficjalną wizytą w Kwidzynie - dawniej Marienwerder, dn. 15-04-2016 r.

odwiedziny odwiedziny odwiedziny odwiedziny


odwiedziny

Der Hochmeister Abt Dr. Bruno Platter, zwiedza Zamek Kapituły Pomezańskiej oraz Katedrę pod wezwaniem św. Jana Ewangelisty. Tomasz Karcz - przewodnik, Der Hochmeister Abt Dr. Bruno Platter, oraz Bogumił Wiśniewski z Der Hochmeister Abt Dr. Bruno Platter. Podczas krótkiego pobytu Bruno Platter odwiedził Muzeum w Kwidzynie, katedrę oraz kryptę wielkich mistrzów. W celi błogosławionej Doroty mistrz pomodlił się oraz odprawił krótką mszę świętą.

odwiedziny odwiedziny

Der Hochmeister Abt Dr. Bruno Platter, pozytywnie ocenia obelisk ze stali - trzech wielkich mistrzów, który ma być ustawiony - przed głównymi drzwiami katedry w Kwidzynie. Projekt i wykonanie Bronisław Wierucki. Projekt finansuje Samorząd Kwidzyński. Fot. Łukasz Rzepczyński
Doktor nauk prawnych Dariusz Kossakowski z wizytą w Katedrze kwidzyńskiej. Dnia 31-08-2013 r.
odwiedziny odwiedziny odwiedziny odwiedzinyDer Hochmeister Abt Dr. Bruno Platter. Wielki Mistrz Zakonu Niemieckiego Dr. Bruno Platter, dn. 16-08-2013 r. o godz. 17.00 z nieoficjalną wizytą w Kwidzynie wraz z ekonomem generalnym Zakonu (dawniej wielki skarbnik) Frank Bayard.

odwiedziny odwiedziny odwiedziny odwiedziny odwiedziny odwiedziny odwiedziny odwiedziny

W krypcie Wielkich Mistrzów Krzyżackich w Kwidzynie, prezentuję Wielkiemu Mistrzowi Zakonu Niemieckiego Dr. Bruno Platter moją stronę internetową.

odwiedziny odwiedziny odwiedziny odwiedziny

Der Hochmeister Abt Dr. Bruno Platter, tuż przed wyjazdem do Olsztyna, godz. 19.05.

odwiedziny odwiedziny

Na zakończenie wizyty, Wielki Mistrz podarował mi swoją fotografię z dedykacją.
„Kurier Kwidzyński” Nr 34/1155 z dnia 21-08-2013 r.

odwiedziny

„Kurier Kwidzyński” relacjonuje wizytę Wielkiego Mistrza Zakonu Niemieckiego dr. Bruno Platter w Kwidzynie.


„Kurier Powiatu Kwidzyńskiego” dodatek do „Dziennika Bałtyckiego” nr 196(20917) z dnia 23-08-2013 r.

odwiedziny

„Kurier Powiatu Kwidzyńskiego” relacjonuje wizytę Wielkiego Mistrza Zakonu Niemieckiego dr Bruno Platter w Kwidzynie.
Pani prof.sztuk plastycznych Helena Hryszko w Kwidzynie. Dn.: 24-07-2013 r.

odwiedziny odwiedziny odwiedziny odwiedziny

Pani prof. Helena Hryszko – profesor sztuk plastycznych, wieloletni rzeczoznawca Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie ochrony zabytków ruchomych w specjalności: konserwacja tkanin oraz rzeczoznawca Związeku Polskich Artystów Plastyków, zwiedza Katedrę kwidzyńską.
Pan dr arch. Marek Kleczkowski w Kwidzynie.

odwiedziny odwiedziny

Dn. 11-08-2012 r. Autor strony oprowadza pana dr arch. Marka Kleczkowskiego - projektanta krypty w Kwidzyńskiej Katedrze.Pani dr Lilianna Krantz-Domasłowska.

Kwidzyn Kwidzyn

Pani dr Lilianna Krantz-Domasłowska zwiedza i przekazuje swoją wiedze o Katedrze kwidzyńskiej studentom dn.08-06-2012 r. Pani Lilianna jest autorką książki „Katedra w Kwidzynie” wyd. UMK Toruń 1999.


Goście ze świata polityki, mediów i szoł biznesu.
Dodano, dn. 31-10-2013 r.
Turyści z USA zwiedzają Katedrę i Kryptę Wielkich Mistrzów w dn. 06-09-2013 r.

odwiedziny odwiedziny

House of Representatives from South Dakota Leslie J. Heinemann with his wife Libby ( Senator USA z Południowej Dakoty z małżonką) Information
and engineer Stanley Robertz with his wife Nancy oraz kwidzynianin, który w USA mieszka już przeszło 20 lat - kolega Tadeusz Cieślak.

Pan Jerzy Danilewicz. Dn. 23 listopada 2012 r.

odwiedziny odwiedziny odwiedziny odwiedziny

Znany i ceniony dziennikarz oraz współautor książki „Villas. Nic przecież nie mam do ukrycia” Pan Jerzy Danilewicz, zwiedza kryptę wielkich mistrzów krzyżackich oraz zabytki w Katedrze kwidzyńskiej.Aktorka Pani Anna Samusionek w Kwidzynie.

odwiedziny odwiedziny odwiedziny odwiedziny

Dn. 20.08.2012 r. Aktorka filmowa Pani Anna Samusionek wraz z Kazimierzem Gorlewiczem - Przewodniczącym Rady Miejskiej, zwiedzają Katedrę kwidzyńską.


Rodzina Donimirskich w Kwidzynie.

odwiedziny odwiedziny

01-08-2012 r. Autor strony oprowadza po krypcie wielkich mistrzów krzyżackich w Kwidzynie, Grażynę i Jaceka Schirmer (od lewej) i Jerzego Donimirskiego, Aleksandre i Konstantego Donimirskiego.Kulisy popularnego programu Polska według Kreta.

Kulisy programu.

Kwidzyn Kwidzyn

Jarosław Kret nagrywa swój program o Kwidzynie 04-06-2012 r.16-09-2011 r. Jarosław Struczyński.

krypta krypta

Czekając na prom w Gniewie - spotakłem nieoczekiwanie mojego starego kumpla - Wielkigo Mistrza i Kasztelana - Jarosława Struczyńskiego na focie z moimi córkami Pauliną i Magdaleną.Dn.13-08-2011 r.

krypta krypta krypta krypta

Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej - Polska (w randze Ministra) - pan Rafał Szmytke z dziećmi, Wojciech Kodłubański - Prezes Zarządu EurOcean Sp. z o.o., Wiceburmistrz Kwidzyna Piotr Halagiera - zwiedzają Katedrę kwidzyńską.22-07-2011 r.

krypta krypta

Pani Ewa Kierzkowska wicemarszałek Sejmu RP oraz Pan Henryk Wujec doradca Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ds. społecznych wraz z wolontariuszami, zwiedzają Katedrę i kryptę wielkich mistrzów krzyżackich. Foto dzięki uprzejmości - Bogumile i Markowi Romaniec.Dn.22-06-2011 r.

krypta krypta krypta krypta

Autor strony oprowadza po krypcie wielkich mistrzów krzyżackich Ministra Edukacji Narodowej panią Katarzynę Hall, posła RP, obecnie wiceministera sprawiedliwości Jerzego Kozdronia, Burmistrza Andrzeja Krzysztofiaka i byłego Wicemarszałka Sejmiku Pomorskiego, obecnie senatora RP Leszka Czarnobaja.

Wydarzenia z Miasta.


Wodociąg po konserwacji.

27-04-2012 r.


artykul artykul

22-06-2011 r.

Odkryto drewniany wodociąg w Kwidzynie.

artykul artykul
Malbork. 29-04-2017 r.

Malbork