POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ AUTORA Chorągiew Pomezańska.
Welcome to the interior of the medieval cathedral in Kwidzyn
Wykopaliska archeologiczne - Kwidzyn.
Archaeological excavations - Kwidzyn.
Więcej informacji na mojej podstrone: Krypta wielkich mistrzów krzyżackich.
Prace archeologiczne.
Katedra w Kwidzynie.
Przystępując do badań archeologicznych w kwidzyńskiej Katedrze -już na samym początku byłem oczarowany tajemnicą miejsca. Jak mówił Albert Einstein „największą rzeczą, jakiej marzymy doświadczyć jest oczarowanie tajemnicą. Jest to uczucie, które stoi u kolebki prawdziwej sztuki i prawdziwej nauki”.
Te zauroczenie tajemnicą, przerodziło się w moim przypadku w badania archeologiczne, które zostały przeprowadzone w latach 2006/2008 roku. Miały na celu odnalezienie bł. Doroty oraz krypty trzech wielkich mistrzów krzyżackich. Badania w 2006/2008 r.prowadzone były w prezbiterium Katedry, w nawie głównej i w nawie płd. kościoła.
W wykopie nr 1/06 w nawie środkowej kościoła, po posadzką kamienną, natrafiono na zniszczone kolebkowe sklepienie krypty.Krypta została pobudowana na planie prostokąta o szerokości wnętrza: 1,6 m i długości 2,3 m. Po otwarciu,
przystąpiono do oczyszczenia wnętrza. Ze środka krypty usunięto spiaszczoną próchnicę z fragmentami cegieł.
Na dnie odkryto trumnę o długości około 1,85 m. Zdjęto z niej połamane i zbutwiałe wieko; pod którym odsłonięto szkielet kobiety z głową skierowaną na zachód. Na wysokości głowy, znajdowały się pęki zasuszonych łodyg kwiatów. Jeden z nich był w owijce srebrnej nici. W północno - zachodniej części
krypty, natrafiono na drewnianą skrzyneczkę. To prostokątna mała trumna, w której znajdował się szkielet dziecka. Pod nią znajowały się inne pochówki.
W północnej ścianie okryptej krypty wykonano odwierty, odwiert od strony północno - wschodniej
potwierdził drugą kryptę.
Wykop nr 2/06strona południowa kościoła - nawa boczna. Odkryto drugą kryptę. Krypta nie została otwarta i przebadana. Przebito jedynie mały otwór w ścianie wejściowej. W części północnej krypty,znajdowały się dębowe trumny. Trumny barokowe były ułożone jedna na drugiej.
Krypta była wypełniona spiaszczoną próchnicą, w której znajdowały się porozrzucane kości. Wymiary krypty: szerokość około 1,8 m, długość
około 2,5 m.
Wykop nr 3/06 przy południowej ścianie prezbiterium blisko celi Bł. Doroty. Na głębokości około 3 m odsłonięty został mur kamienny, złożony był z dwóch warstw ceglanych, zdecydowanie różniący się od pozostałej wyższej części muru. Może to być pozostałość po pierwszym kwidzyńskim kościele, który został pobudowany w XIII wieku.
2007 r.
Przeprowadzono dwa wykopy (1/07 i 2/07) w części północno-wschodniej prezbiterium, obecna zakrystia. Trzy wykopy (3/07 do 5/07) w części południowo-wschodniej prezbiterium, w dawnej salce
katechetycznej, w której odkryto groby wielkich mistrzów krzyżackich i pustą kryptę
bł. Doroty.
Wykop 1/07
zlokalizowany we wschodniej części prezbiterium. Na głębokości ok. 60 cm przy ścianie działowej zakrystii odkryto ułożone kości. Znajdowały
się one w zasypisku z 2. poł. XIX wieku.
Wykop 2/07
w północno-wschodniej części prezbiterium.
Wykop przylegał do południowego świadka wykopu I/07. Na głębokości ok. 60 cm znaleziono średniowieczne profilowane żebro sklepienia krypty prezbiterium, oraz ceglane żebro sklepienne i cześć kamiennego maswerku. Na głębokości ok. 90 cm po północno-zachodniej stronie wykopu natrafiono
na skupisko ułożonych kamieni. Bruk kamienny w kształcie
owalu wykonany został otoczaków polnych ułożonych na podsypce. Bruk nieznacznie obniżał się on w kierunku
wschodnim, osiągając głębokość ok. 1,2 m. Jego powierzchnia
wynosiła ok. 1,6 m2. W centralnym miejscu, kilka centymetrów nad brukiem kamiennym, znajdował się przebarwiony, niekompletny
szkielet ludzki o długości ok. 40 cm. Pochówek był bardzo zniszczony. Przy szkielecie odkryto fragmenty tkanin jedwabnych. Z wykopu wyeksplorowano także
kilka ułamków glinianych.
Wykop 4/07
Wykop miał ok. 4 m szerokości i ok. 6 m długości. Na głębokości ok. 30 cm od posadzki, odkryto szkielet. Szkielet został wtórnie pochowany w drewnianej skrzynce o wymiarach ok. 50 × 50 cm z żelaznymi okuciami.
W środku drewnianego pudełka oprócz kości, znajdowały się fragmenty jadwabi. Od strony północnej wykopu na głębokości ok. 1,2 m odsłonięto bruk kamienny. Pod nim zalegała warstwa piasku podsypkowego, a nad nim warstwa budowlanaw postaci drobin cegieł i grudek zaprawy wapiennej.
Przy południowym murze Katedry na głębokości ok. 1,1 m odsłonięto częściowo zachowany pochówek. Szkielet spoczywał na spróchniałej desce drewnianej (być może fragment dna trumny?). Podczas eksploracji wydobyto dwie żelazne zapinki z kolcem oraz mały fragment tkaniny jedwabnej. Pod pochówkiem na głębokości ok. 2,1 m poniżej legarów drewnianej
podłogi odsłonięto lejkowato schodzący w dół układ kamieni polnych. Dochodził bezpośrednio do południowej ściany prezbiterium i wchodził w ławę Katedry.Po analizie stwierdzono, że to wtórny piec hutniczy pochodzący z XI-XII w.
Wykop 5/07
Była to kontynuacja wykopu IV/2007. Podczas eksploracji na głębokości 1 m natrafiono na niekompletny szkielet. Pochówek pozostał w profilu wykopu, do 2008 r. W północnej części wykopu natrafiono na liczne ułamki naczyń glinianych, oraz na
średniowieczny młotek murarski.
2008 r.
Kontynuując badania archeologiczne w prezbiterium Katedry, wytyczono dwa wykopy w zakrystii, w części południowej i północnej przy działowej ściance drewnianej.
Wykop 1/08, o długości 2,8 m i szerokości 1,3 m, poprowadzono w południowo-
wschodniej części prezbiterium przy murowanej ściance działowej, wzniesionej w 2. połowie XIX w. Wyeksplorowano z wykopu naczynie gliniane.
Wykop 2/08, o wymiarach
1,5 m długości i 1,4 m szerokości, przylegał do świadka od południowej strony wykopu I/2008 i kończył się przy północnej ścianie prezbiterium.Odkryte zostały fragmenty płyt nagrobnych.
Wykop 3/08
Dawna salka katechetyczna. Wyeksplorowano pochówek biskupa,który pochowany był w
skrzyneczce drewnianej.
Kończąc tą stronkę - zacytuje ponownie Alberta Einsteina:„najsubtelniejsze i największe doświadczenie emocjonalne, jakiego człowiek może doświadczyć, to zetknięcie się z tajemnicą”. Muszę przyznać, że ja z taką właśnie tajemnicą zetknąłem się podczas prac archeologicznych w kwidzyńskiej Katedrze, a Państwo na pewno spotkacie na mojej stronie.
Zaznaczone wykopy w Katedrze.
Obraz z georadaru. Dwie krypty w nawie głównej.Otwarcie pierwszej krypty 1/06.
Powyżej.Wyeksplorowany szkielet z wykopu 1/06. Krypta 2/06 częściowo otwarta.
Wykop 1/07
Pochówek z wykopu 2/07. Odkryty jedwab z grobu biskupa ze złotą nicią z orłem św.Jana i pomezańskim oraz herb biskupa Jana II z orłem św.Jana.
Powyżej pochówek biskupa oraz fragmenty krzyża z jedwabiu ze złotą nicią z ornatu.Wykop 4/07. Wykop 4/07 z pochówkiem na desce trumiennej poniżej zapinka z grobu.
Po prawej piec hutniczy z XI/XII w.
Profil wschodni wykopu 1/08. Widoczna warstwa zniszczonego sklepienia. Wykop I/2008 i II/2008.
Wykop 3/08. Pochówek bisupa w skrzyneczce.
Przykładowe monety z wykopalisk w Katedrze.
Metalowy odłamek kuli armatniej. Poniżej fragment podkowy. Średniowieczny młotek murarski oraz klucz.
Fragmenty glinianych naczyń z wykopalisk w Katedrze oraz fragment naczynia szklanego - flakonik odkrytego przy pustej krypcie oraz fragment płyty nagrobnej wykop 2/08.
Foto Autor.
Przypominam. Wszystkie zdjecia i teksty chronione są prawem autorskim - Bogumił Wiśniewski